کلوپ جوانان افغان
افغانستان وطنم من دوست دارم / جان خود رو برایت میگذارم

لوگو

انجمن افغانیان
من یک افغانی ام

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

بسم الله الرحمن الرحیم

 

خلاصه بیوگرافی حامد كرزی (رئیس جمهور افغانستان)

 

* مقدمه

      حامد كرزی فرزند عبدالاحد از قومیت پشتون و از قبیله پوپلزایی می باشد كه در سال 1336 ه. ش مطابق با سال 1957 میلادی در ولایت قندهار متولد شد. وی تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش و متوسطه را در شهر كابل به اتمام رساند و پس از اتمام تحصیلات متوسطه در دبیرستان حبیبیه كابل، با شركت در كنكور موفق به ورود به دانشكده حقوق سیاسی این شهر شد كه برای ادامه تحصیل رهسپار كشور هندوستان گردید. حامد كرزی در سال  1982 میلادی با اخذ مدرك فوق لیسانس در رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل از دانشگاه شملا (هند) فارغ التحصیل و برای ادامه تحصیل به كشورهای ایتالیا و انگلستان عزیمت كرد و موفق به كسب مدرك دكترا شد. كرزی به زبان انگلیسی كاملاً مسلط بوده و با توجه به این كه بیشتر عمر خود را در كابل سپری كرده به زبان فارسی نیز همانند زبان مادری خود (پشتو) تسلّط دارد. حامد كرزی مردی نرم گفتار، میانه رو، آرام، خوش برخورد، هوشیار و در عین حال سیاستمداری است كه بیشتر تمایل به غرب دارد.

 

* دوره جهاد

      حامد كرزی در دوره نهضت مقاومت به عنوان یك جهادی (عضو دفتر جبهه نجات ملّی به رهبری صبغت ا... مجددی) به مبارزه با حكومت كمونیست و ارتش اشغالگر شوروی سابق پرداخت و در دوره اوّل حكومت مجاهدین(94-1992) به عنوان معاون وزیر امور خارجه دولت موقت افغانستان به ریاست صبغت ا... مجددی منصوب شد.

 

* ارتباط كرزی با ظاهر شاه

      با توجّه به این كه عبدالاحد پدر حامد كرزی (كه در سال 1999 بدستور ملاّ محمّد عمر به قتل رسید) در دوران ظاهر شاه یكی از سناتورهای مجلس افغانستان بوده، حامد كرزی نیز اگر چه به لحاظ بومی به قندهار تعلق دارد ولی به لحاظ خاندانی به محمّد ظاهر خان (شاه سابق افغانستان) نزدیك است و در طول سالیان گذشته ارتباطات خود را با ظاهرشاه حفظ كرده و از ایده او برای ایجاد لویه جرگه (مجمع بزرگان) حمایت نموده است. حامد كرزی یكی از مشاورین اصلی و رسمی ظاهر شاه بوده و قبل از ریاست دولت موقت و انتقالی، ریاست هیأت های اعزامی شاه سابق افغانستان را به كشورهای خارجی از جمله آلمان، انگلیس، فرانسه، روسیه، آمریكا، تركمنستان، تركیه. پاكستان و هندوستان به عهده داشته است. در مورد پدر كرزی گفته می شود او در دوره ظاهرشاه در تمام محافل و مجالس سفارت آمریكا از مهمانان خاص آمریكاییها بود كه در سر یك میز با سفیر آمریكا و محمّد ظاهر مشروب می خورد.

 

* كرزی در دوره جنگهای داخلی

      حامد كرزی در دوره جنگهای داخلی مقیم كشور پاكستان بود و علاوه بر منزل شخصی در كویته پاكستان با سفر به كشورهای مختلف از جمله آمریكا، آلمان و ایتالیا، منزلی در آمریكا نیز داشته و مشهورترین هتلی كه غذاهای شرقی مخصوصاً افغانی را بین مشتریان آمریكایی و افغانی توزیع می كرد، متعلق به وی بوده است.

 

*ارتباط كرزی باطالبان

      كرزی در اوایل دوره حكومت طالبان با این گروه همكاری داشت و به عنوان نماینده طالبان در سازمان ملل برگزیده شد ولی پس از حادثه 11 سپتامبر و به دلیل سیاستهای تند این گروه از طالبان جدا شد و در پاكستان به سازماندهی نیروهایش علیه طالبان پرداخت. در حال حاضر نیز كرزی با طالبان میانه رو از جمله وكیل احمد متوكل ارتباط داشته و تلاش دارد از آنها در كابینه جدید استفاده نماید.

 

* كرزی در آستانه سقوط طالبان

      از آنجایی كه انتخاب اوّل آمریكاییها برای حكومت پس از طالبان عبدالحق بود. پس قتل او توسط طالبان و سازمان I.S.I پاكستان، آمریكاییها به جز كرزی شخص وفادار دیگری نداشتند، لذا در مورخه 12/8/80 وی به همراه تعدادی از نیروهای تحت امر خود توسط هلی كوپترهای آمریكایی به كوههای چنارك زرجی از توابع فرمانداری دهراوود استان ارزگان اعزام و تحركات خود را علیه طالبان آغاز نمود. كرزی در مورخه 13/8/80 به محاصره كامل نیروهای طالبان درآمد و چیزی نمانده بود كه به سرنوشت پدر و برادرش گرفتار شود ولی در نهایت توسط نیروهای آمریكایی نجات یافت. پس از تشدید حملات هوایی آمریكا به افغانستان و پراكنده شدن طالبان، حامد كرزی با هدایت و برنامه ریزی ظاهر شاه و سازمان اطلاعاتی آمریكا (كه گفته می شود كرزی خود یكی از مهره های فعّال آن سازمان بوده) در راستای طرح لویه جرگه و جذب مردم برای حمایت از ظاهر شاه به افغانستان عزیمت نمود.

 

* دولت موقت تا ریاست جمهوری

      پس از شكست طالبان و اشغال افغانستان توسط نیروهای آمریكایی و چند ملیتی، كرزی در كنفرانس بن از سوی گروههای افغانی و غربیهای حاضر در جلسه برای مدّت شش ماه به عنوان رئیس دولت موقت افغانستان منصوب و پس از این دوره برای مدّت 18 ماه به عنوان رئیس دولت انتقالی اسلامی افغانستان تعیین شد. طی دو سال حكومت موقت و انتقالی، كرزی با یك دیپلماسی قوی و سفر به كشورهای مختلف سعی در جلب كمكهای كشورهای مختلف جهت بازسازی افغانستان داشت و در این راه توانست موفقیتهایی را نیز كسب نماید. پس از پایان این دوره، در تاریخ 18 مهرماه اوّلین انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان برگزار و كرزی با كسب بیش از نیمی از آرای به اصطلاح مردم این كشور به عنوان اوّلین رئیس جمهور افغانستان منصوب شد.

درباره وبلاگ

باسلام !
به وبلاگ خودتون خوش امدید
امیدوارم که لحظات خوشی را در این وبلاگ سپری کنید
و با نظرات خود معایب و محاسن را به ما اطلاع دهید تا
وبلاگ خوبی را به شما ارائه دهیم
mehdi0093@yahoo.com با تشکر
مدیر وبلاگ : محمد مهدی

چت روم

كد چت روم

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • این وبلاگ چطور بود؟

نویسندگان

افغانستان
www.parastoye_afghan@yahoo.com

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات