کلوپ جوانان افغان
افغانستان وطنم من دوست دارم / جان خود رو برایت میگذارم

لوگو

انجمن افغانیان
من یک افغانی ام

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
آینده افغانستان در پرتو نسل فراموش شدۀ امروز


جوانان ستون فقرات هر جامعه را تشکیل می دهند و از جوانان همیشه بعنوان آینده سازان در محافل عمومی یاد می گردد. اما امروز در افغانستان  جوانان با معضله های همچو بیکاری، فقر، عدم اعتماد، بحران هویت ، و صدها مورد دیگر روبرو هستند که روزهای آتی  را مثل کابوس ظلمت می بینند.   مفکوره ها  و تاریک اندیشدن پیشدمدارن گذشته و کنونی کشور باعث افول شعله های انکشافی و آزادی فکری در افکار جوانان گردیده است .  دیدگاه جوانان امروز ما را  صفحات نابرابر بحران های تاریخ افغانستان شکل داده است.  با وجود آن هم جامعه بحرانی افغانستان روشنی آینده خود را در پرتو درخشش نبوغ افکار جوانان امروز کشور می بینند.  

بحران افغانستان را از همه ابعاد احاطه کرده است.  این کشور اکثراً بازیچه بازیگران بزرگ بوده است که در تآیئد این امر میتوان تاریخ پرطلاطم معاصر افغانستان را شاهد قرار داد.  موقعیت جیواستراتیژیک افغانستان برای بازیگران بزرگ وسیله صعود قوتشان بوده است و حتی باعث این شده که بازیگران منطقه هم گاهگاهی خود را وارث بازی های نابرابر سیاست های جهانی بپندارند  و به برنامه ها و افعال استثمارگرشان در افغانستان دست بزنند.

 

بحران های گذشته در افغانستان قربانی های زیادی را در پی داشته است و نگاشتن همه این بحران ها در سطور اندک ، ناچیز شمردن و نادیده گرفتن آن همه بی عدالتی ها در قبال شهروندان این مرز و بوم خواهد بود.  یکی از پیامدهای عمده آن گرچند این بوده است که جوانان امروز در یک حالت بی مهری و حاشیه نشینی  بازی های سیاسی قرار بگیرند.

 

در عصر کنونی نیاز به شخصیتهای بیدارگر مانند سید جمال الدین" افغانی"  شایان و محسوس میباشد.  جوانان امروز نیازمند همچو الگو و رهنمون هستند، تا محرک و مشوق رهسپاری آنها  در ره آزادی فکری و نواختن صدای عدالت راستین بر بام ظلمت و بی عدالتی از فراز منبرگاه حقیقت شود.

 

 

آنچه ذهن مفکرین و دانشمندان را در طول تاریخ بشری به خود معطوف داشته است، تعریف، تفسیر و رسیدن به واژه های پر معنایی همچو قدرت، ثروت، عدالت و معرفت بوده است که هر مکتب فکری به نفع خود آن ها را اولویت بندی نموده است.  اما مشغله فکری جوانان امروز، نه واژه قدرت است که رسیدن به آن باعث از پای در آوردن قشر عظیم جامعه ما شده است، و نه واژه ثروت است که سعی دسترسی به آن عامل فقر و بدبختی ملت ما شده است.  آنچه ذهن، روح و روان جوانان را مشغول به خود ساخته است واژه های عدالت، حق و معرفت است که جامعه متمدن اخلاقی و انسانی را در پیروی از سنت محمدی بنیان میگذارد.

 

بلی! جوانان تشنۀ معرفت و عدالت هستند و همیشه در کوشش تحقق حقوق محرومان بوده اند. تاریخ بشری گواه شجاعان بوده است و خواهد بود. نسل فراموش شده و آینده ساز افغانستان امروز در یک فضای ظلمت و بی عدالتی قرار گرفته اند و قربانی سیاست های نادرست ابزار گونه امپرلیزم جهانی گردیده است.  طراحان پالسی های امپرالیستی در صدد شستشوی مغزی جوانان کشور می باشند تا بتوانند از این طریق منافع خود را تأمین ومسئولان آینده کشور را مورد تاخت و تاز سیاست های نادرست خود قرار دهند و برنامه های شومشان را از طریق این قشر متآثر شده در جامعه تزریق نمایند.

تهاجم فرهنگی که شکلی از اشکال چالش های امروزی برای به اغوا کشاندن این نسل فردا ساز می باشد، هر روز و هر ساعت زهر خود را در افکار این نسل فراموش شده ی کشور چکانده و بردگی فکری و سیاسی را برای ساکنان آینده این مرز و بوم تدارک می بنید.  آزادی هر ملتی زمانی سلب میشود که فرزندان آن مرز و بوم خود دستان نامرئی مهاجمان گردند.

 

 

هزاره دوم، هزاره رسیدن به فناوری هاست. هزاره دوم، هزاره شناختن ناشناخته هاست.  هزاره دوم، عصری کردن تساهل و تسامح است. هزاره دوم، هزاره صعود جامعه از عقب افتادگی هاست ... در حالیکه جوانان امروزی افغانستان خود را منزویان این حقایق میپندارند. به جای اشتراک فعال در ساختن امروز و فردای کشور، آنها با حسرت شاهدان سطحی این تحولات از پرده ها و برنامه های مبتذل تلویزیون ها و رادیو ها بوده اند. آورده های این هزاره برای نسل ما جز این نبوده است که منجر به گمراه کردن جوانان و پیروی کورکورانه آنها از فرهنگی شده است که هیچ دردی را برای ملت و کشور ما دوا نمیکند.  و این جای بسی تاسف است.

 

امروز در هر صدایی که خود را پیشتیبان مردم سالارها، تکنوکرات سالارها، علم برداران پرچم مساوات می پندارند، حتی به طور تصادفی هم به نقش محوری قشر جوان اشاره صورت نگرفته است، در حالیکه نسل کنونی گردانندگان سیستم و تامین کنندگان آینده کشور میباشد. همین نسل فراموش شده امروز، بازیگران میدان سیاسی فردا خواهند بود. عدم اعتماد و توجه به این نسل به قیمتی تمام خواهد شد که راه گریز آز آن نیز وجود نخواهد داشت. 

 

آگر یک مرد، مانند ماهتما گاندی قادر است با افکارش جامعه ای را صعود دهد، پس چرا نیرو و پتانسیل یک نسل با ناباوری روبرو است؟

درباره وبلاگ

باسلام !
به وبلاگ خودتون خوش امدید
امیدوارم که لحظات خوشی را در این وبلاگ سپری کنید
و با نظرات خود معایب و محاسن را به ما اطلاع دهید تا
وبلاگ خوبی را به شما ارائه دهیم
mehdi0093@yahoo.com با تشکر
مدیر وبلاگ : محمد مهدی

چت روم

كد چت روم

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • این وبلاگ چطور بود؟

نویسندگان

افغانستان
www.parastoye_afghan@yahoo.com

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic