کلوپ جوانان افغان
افغانستان وطنم من دوست دارم / جان خود رو برایت میگذارم

لوگو

انجمن افغانیان
من یک افغانی ام

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
منافع متنوع در افغانستان
معلوم است كه در عقب هر جنگ در هر نقطه از دنیا زیادتر از همه مسائل اقتصادی مطرح است. و جنگ افغانستان هم كه حدوداً 20 سال دوام دارد، از این امر مستثنی نیست.
در اوایل منافع جیوپولیتیكی دو ابر قدرت (امریكا وشوروی) در این كشور نهفته بود، و متاقباً یعنی بعد از نابودی اتحاد شوروی، كشوری كه در آسیای مركزی آنقدر هم از معادن طبعیی نادار نسیت، از دید منافع اقتصادی برای كشورهای دنیا‌(و این بار چندین كشور) جلب توجه كرد.
دقیقاً‌ در همان وقت (یعنی بعد از فروپاشی اتحاد شوروی) نظریه تبدیل نمودن افغانستان به یك راه ترانزیتی، پیدا شد كه میتوانست آسیای میانه را با هند و پاكستان وصل كند. و همچنان این كوتاه ترین راه از تركمنستان به هند میباشد- یعنی از شهر مری تركمنستان به هرات و قندهار افغانستان و بعداً شهرهای كویته و كراچی پاكستان. این راه امكانات توصل به بازارهای بین المللی را برای كشورهای قزاقستان، ازبكستان، تاجكستان قیرقزستان و حتی چین و روسیه را میسر میكند. اما در راه پیاده نمودن این پلان یك پرابلم اساسی ایستاد بود- وآن هم جنگ در این كشور و وضعیت متشنج آن.
تمام گروههای علاقمند را میتوان به دو دسته تقسیم نمود، یكی كسانی كه بخاطر ختم جنگ ایستاده اند و دومی هم ممالك كه در جنگ منافع شان نهفته است.
این هم معروف است كه امریكایی در جایی كه بوی پول به مشام میرسد آرام نمی ایستند و در این منقطه هم تصمیم گرفتند تا صلح را برقرار نمایند. بخاطر این مقصد آنها دست به ساختن گروه طالبان زدند. و طالب ها مكلف بودند تا نظم را در افغانستان برگردانند. اما آرزو برآورده نشد- طالبها هوشیارتر از آن برآمدند كه امریكا تصور آنرا میكرد میكرد و خواستند بازی را به شیوه خود به اجرا درآورند. بجای اینكه با شركتهای امریكایی در مورد پایپ لاین نفت به تفاهم برسند، ایشان شروع به چانه زنی با دیگران كردند و بالخصوص با شركت ارجنتاینی. با خودسری های رو به افزایش خود، طالبان قهر امریكا را بر افروختند و آنوقت برای امریكا هیچ چیزی باقی نماند بدون آنكه منتظر 11 سپتمبر بنشیند و بعداً طالب ها را به تهمت «تروریزم» از پا در آورد.
البته مسكو هم وقت را از دست نمیداد. بعضی از ژورنالیست های روسی به این عقیده اند كه ساخت پایپ لاین نفت یك پروژه تخیلی است و شاید هم كاملاً از امكان به دور. البته میتوان فهمید، كه ژورنالیستان چیزی را مینویسند كه مطالعه كنندگان شان علاقه به خواندن آنرا دارند. بدون شك كه برای روسیه بهتر است تا گاز تركمنستان و سائر مواد نفتی آن از طریق سرزمین خودش عبور كند تا بدین وسیله تعیین كننده سیاست نرخ جهانی نفت در دنیا باشد.
بعد از واقعه 11 سپتمبر روسیه آشكارا اعلان نمود كه برای دولت آقای ربانی كمك نظامی می نمود. رهبری جبهه اتحاد شمال هنوز قبل از 11 سپتمبر و در صورت كمكهای وسیع تر نظامی از جانب روسیه، وعده سرنگونی طالبان را داده بودند.
پس سوال اینجاست كه چرا روسیه نمیخواست كه طالبان از بین بروند؟ شاید موفقیت كامل جبهه اتحاد شمال بر طالبان به نفع روسیه نبوده باشد و روسیه زیاتر در دوام جنگ منافع خود را میافت و به همین دلیل روسیه با لقمه های كوچك اما متداوم كمكهای نظامی، اتحاد شمال را تمویل میكرد.
به عباره دیگر روسیه میخواست آتشی را كه خودش، وقتی در آن سرزمین افروخته بود، برای همیشه فروزان نگهدارد.
و در خاتمه میخواهم حرف یكی از قوماندانهای طالبان را كه در زمان جنگ تخار كانالهای تلویزیونی روسیه آنرا نشر كرده بودند به خاطر بسپارم: «.... روسیه همیشه دشمن ما بود....». البته بسیار مشكل كه با او همنظر باشم، چرا كه روسیه، زمانی واقعاً دوست افغانستان بود، اما در عین حال دشوار است این فاكت را رد كرد كه روسیه در طول 20 سال اخیر، بجز از بدختی و خرابی برای آن كشور، چیزی دیگری به ارمغان نیاورده.

درباره وبلاگ

باسلام !
به وبلاگ خودتون خوش امدید
امیدوارم که لحظات خوشی را در این وبلاگ سپری کنید
و با نظرات خود معایب و محاسن را به ما اطلاع دهید تا
وبلاگ خوبی را به شما ارائه دهیم
mehdi0093@yahoo.com با تشکر
مدیر وبلاگ : محمد مهدی

چت روم

كد چت روم

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • این وبلاگ چطور بود؟

نویسندگان

افغانستان
www.parastoye_afghan@yahoo.com

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic