کلوپ جوانان افغان
افغانستان وطنم من دوست دارم / جان خود رو برایت میگذارم

لوگو

انجمن افغانیان
من یک افغانی ام

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
   در اسلام آباد شایعاتی گردش می کند، که ارتش پاکستان بعد از پاکسازی سوات از وجود طالبان، خواهان ادامه پاکسازی مناطق دیگر نمی باشد. بعد از پاکسازی سوات هدف بعدی ارتش، وزیرستان به نظر می آمد. با آنکه اطلاعات  از موجودیت یک تعداد کثیری از طالبان در وزیرستان حکایت دارد، ولی حالا از قراین چنین معلوم می گردد، که عملیات نظامی برای پاکسازی وزیرستان به تعویق افتاده است. در عملیات نظامی سوات، ارتش کشور با آنکه  مورد حمایت اکثر از احزاب سیاسی ، مذهبی  و مردم قرار گرفت، ولی بعضی از احزاب سیاسی و مذهبی این عملیات ارتش را توطیه ای بر ضد پاکستان قلمداد نمودند. آنها بر این باورند، که ارتش کشور به امر حکومت مرکزی بخاطر برآورده شدن اهداف کشورهای خارجی تلاش می نماید. جدیدترین اطلاعات حکایت از آن دارد، که عملیات بر علیه طالبان با آنکه قبلا تصویب عملی شدن آن شده بود، در مورد آغازش در بین ارتش و حکومت اختلاف پیدا شده است. قرار اطلاعات موصول شده از ذرایع موثق، حکومت می خواهد، که عملیات تصفیوی سوات بسوی وزیرستان ادامه یابد. در حالیکه ارتش جنگ در وزیرستان را کاملا جدا از جنگ سوات می داند. جنگ با طالبان در وزیرستان همچون جنگ با آنها در مناطق منگوره و دیگر مناطق جنگ جبهه ای نخواهد بود، بلکه جنگ با آنها کاملا یک جنگ چریکی خواهد بود. با در نظر داشت موقعیت خاص جغرافیایی وزیرستان جنگ چریکی با آنها نه تنها طویل بلکه ضیاع جانی بیشتر نسبت به جنگ سوات در پی خواهد داشت.

     در جریان شورش های قبلی درمناطق شمال غربی "مناطق قبایل آزاد"، بیشترین افراد ارتش از وزیرستان گروگان گرفته شدند. فقط در نتیجه یک عملیات گروگانگیری 300 نظامی را، جنگجویان  گروگان گرفتند، که بعد از تلاش های بسیار و دادن امتیازات زیاد به جنگجویان آنها آزاد شدند. گفته میشود، که در جنگ با افراطیون در وزیرستان تا هنوز ارتش هیچگونه موفقیتی بدست آورده نتوانسته است. در مناطق قبایل آزاد افراطیون بیشتر از گذشته خود را منظم و مستحکم نموده اند.

     مطابق به اطلاعت از وزیرستان بعضی از اقوام قدرتمند نیز از جمله دوستان نزدیک و یا پشتیبانان کامل افراطیون می باشند. به علاوه توده ی مردم عام  نیز بر این باورند، که حملات هوایی آمریکا بر مناطق آنها به اساس اطلاعاتی فراهم شده  از طرف  ارتش پاکستان صورت می گیرد. برای اینکه ارتش بتواند بر وزیرستان عملیات اش را راه اندازد، در ضمن  بدست آوردن حمایت اقوام ساکن در آنجا باید به "نیروهای ضد عملیات نظامی" نیز بفهماند، که برای بدست آوردن یک نتیجه خوب در سوات، عملیات نظامی بر وزیرستان ناگزیر است.

     در سوات ارتش با طالبان پاکستانی مصادف بود، ولی در وزیرستان جنگجویان  خارجی در کنار افراطیون داخلی وجود دارند. آنها به مراتب نسبت به طالبان سوات تربیت یافته تر، ماهر تر و دارای انگیزه جهادی پیچیده تر اند. در وزیرستان تا هنوز یگانه موفقیت بر ضد دهشت افگنان در نتیجه حملات هوایی نیرو های آمریکای بدست آمده است، که  مورد تایید ارتش و حکومت پاکستان نمی باشد. بخاطریکه حملات هوایی بر وزیرستان و تلفات اش را رسانه های پاکستانی و احزاب سیاسی و مذهبی کشتار افراد بی گناه بروز می دهند. اگرچه در نتیجه حملات هوایی بر وزیرستان در ضمن جنگجویان، بدون شک بعضی افراد بیگناه نیز کشته می شوند، ولی در این مورد نیز شکی نیست، که در باره جنگ با تروریستان و افراطیون و خاتمه آنها در پاکستان نیز ابهامات دیده میشود. و این ابهامات تولید شده از طرف خود دولت است، که در ادوار مختلف درک و برداشت خاص پاکستان را از حالات سیاسی، اجتماعی و منطقوی نشان میدهد.

     در سیاست گذاری و پلان های وزارت خارجه، سازمانهای مخفی دولتی دخالت میداشته باشند. و در نتیجه دشمن های خارجی و دوستان حقیقی کشور به اساس منفعت کشوری نمی تواند شناخته شود. در تصمیم گیری های مهم دولتی همیشه، بعضی مسوولین مهم دولتی و اشخاص قدرت مند دخالت میداشته باشند، که نه تنها اهداف بلند مدت و کوتاه مدت آینده را تعیین می کنند، به علاوه سرنوشت ملت را نیز تعیین می نمایند. در گذشته پاکستان بخاطر بر آورده شدن اینگونه اهدافش دست به تشکیل "تشکل های مسلح" زد، که امروز همان تشکل ها به طالبانی تبدیل شده است، که می خواهد دولت پاکستان را تحت قیمومیت اش بگیرد. به این صورت هر آنچه را که در گذشته پاکستان می خواست توسط آنها در خارج از کشور برایش بدست آورد، امروز آنها می خواهند در داخل پاکستان حاصل نمایند. دولت به علاوه تشکیل اینگونه تشکل های  تندر، افراط گرا و طالبان، نیروهای غیر مسلح را نیز تربیت نموده بود، که وظیفه شان فقط حمایت، انگیزه دادن و توجیه اعمال افراطیون مسلح بود. علاوه بر این یک نیروی دیگر خود بخود رشد کرد، که در ارتباط با ارتش بود. چون اینها کسانی بودند، که در دورانی که وظیفه شانرا انجام داده بودند. حوزه کار شان در ارتباط با تشکل های بالا بودند.  لهذا بعد از تقاعد به وظیفه های دولتی با مهارت بهتر ایفای وظیفه می توانستند و از طرف دیگر قابل اعتماد نیز بودند.

     اگر گفته شود، که در حال حاضر حکومت و ارتش در حالت جنگ با کسانی می باشد، که بر علاوه تعداد کثیر شان دارای نفود بیشتر نسبت به حکومت در حلقات دولتی و ارتش می باشند، گفته غلطی نیست. ارتش فقط بر ضد کسانی می جنگد، که سلاح بردوش و مسوول حملات انتحاری اند. و لیکن برای جلوگیری از نفوذ آنعده ایکه بظاهر غیر مسلح اند، ولی در حقیقت اقدامات و عملکرد هایشان به مراتب خطرناک تر از سلاح بدوشان است، هیچ طرح و پلانی ندارد. این عده روزانه رسانه های کشور را برای تبلیغات و پروپاگند های شان استعمال می نمایند. و در ضمن موفقیت های ارتش را وارونه جلوه می دهند.


درباره وبلاگ

باسلام !
به وبلاگ خودتون خوش امدید
امیدوارم که لحظات خوشی را در این وبلاگ سپری کنید
و با نظرات خود معایب و محاسن را به ما اطلاع دهید تا
وبلاگ خوبی را به شما ارائه دهیم
mehdi0093@yahoo.com با تشکر
مدیر وبلاگ : محمد مهدی

چت روم

كد چت روم

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • این وبلاگ چطور بود؟

نویسندگان

افغانستان
www.parastoye_afghan@yahoo.com

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات