کلوپ جوانان افغان
افغانستان وطنم من دوست دارم / جان خود رو برایت میگذارم

لوگو

انجمن افغانیان
من یک افغانی ام

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دغدغه فرهنگ افغانی در عصر ارتباطات دیجیتالیعدم توسعه علمی و فرهنگی که از دانشگاه ها آغاز می شود و ما به اندازه کافی و حتا به اندازه مورد نیاز خود از این مراکز علمی و پژوهشی محروم بوده ایم عامل اصلی توسعه نیافتگی کشور در این زمینه بوده است.

Hayateno Independent daily News No:84 در این باره می افزاید: «البته نه تنها ما، بلکه حتا ترکیه، هندی ها، ایرانی ها و پاکستانی ها و ... هم گرفتار این وضع شدند. منتها تفاوت وضعیت ما با هندی ها این است که آنها با استعمار به طور مستقیم رودررو شدند. حضور استعمار در یک کشور هم جنبه های مثبت و هم جنبه های منفی دارد. جنبه های مثبت آن در هند و پاکستان راه اندازی صنایع و کارخانه و تزریق فرهنگ ملی، زبان انگلیسی [بوده] است. از این رو امروز هندی ها در زمینه علم و تکنالوژی بسیار جلوتر از ما حرکت می کنند.» درحالیکه روزگاری همین هندی ها چندین بار شاهد لشکرکشی افغانی ها به سرزمین شان بوده اند. اما امروز آنها در اکثر عرصه ها از ما پیشی گرفته اند و ما همچنان نه تنها در جا مانده ایم بلکه به عقب هم برگشته ایم. زیرا به گفته Hayateno Independent daily News No:84 «ما زبان گفتاری جهانی نداریم. زبان خارجی [به ویژه انگلیسی] به عنوان یک زبان دوم یکی از عوامل مهم ارتباطی با جهان امروز است. امروز ممکن است از همه وسایل ارتباطی اعم از انترنت، تلویزین، کمپیوتر و ... استفاده کنیم، اما فاقد زبان بین المللی هستیم که وسیله ارتباط جهان است.»

ما هنوز بر سر زبان فارسی و پشتو که کدام ملی و رسمی است با هم اختلاف و درگیری داریم و این مسئله سرمان را گرم کرده است و از اهمیت فراگیری زبان انگلیسی که زبان روز جهان است به صورت علمی و کارشناسانه آن غافل مانده ایم. چرا ما نباید مکاتب ویژه از صنف اول ابتدایی و حتا از دوره پیش ابتدایی و از کودکستان دروس انگلیسی نداشته باشیم؟ تا مترجمان حرفه ای در زمینه های مختلف علمی و پژوهشی داشته باشیم. توجه به این مهم چیز ساده و پیش پا افتاده ای نیست. برای پیشرفت می بایست ابزار آن را به کار ببریم و این ابزار، علم و پژوهش در هر زمینه ای است. Hayateno Independent daily News No:84 به این نکته مهم اشاره دارد که «حتا آن دسته از [مدعیان] روشنفکری که به صورت نیم بند با زبان [انگلیسی] آشنایی دارند، قادر نیستند ما را در جهان امروز مطرح کنند.

بنابراین به نظر می رسد که محدویدت های زبان فارسی از یکسو و بیگانگی ما با زبان انگلیسی از سوی دیگر ما را در دایره تنگی قرار داده است.» زبان انگلیسی با کاربرد جهانی که دارد از قابلیت های بالایی برخوردار بوده و همزمان با روز و نیازهای جوامع مربوطه و جهان رشد نموده و بانک واژگانی آن در زمینه های مختلف اعم از علمی، اجتماعی، صنعتی، اقتصادی، فرهنگی، ادبی، هنری و ... افزایش یافته و به روز شده است. در حالیکه به اعتراف Hayateno Independent daily News No:84 «زبان فارسی زبانی است اساساً ادبی. زبانی است که فرانسوی ها معتقدند «ژن» اش در ادبیات منظوم یا شعر ظاهر شده است، اما [در حال حاضر] استعداد خیلی درخشانی برای علم و فسلفه نشان نداده و اگر قرار است که تبدیل به زبان علم و فلسفه شود، باید کوششهای گسترده ای [در ساختار و گسترش واژگانی] آن بشود. در جهان تاریخی- فرهنگی فارسی، شاعران محور اصلی فرهنگی و زبان قوم هستند، اما از ویژگی های مدرنیت آن است که شاعران را باید به حاشیه جامعه راند.»

همین اکنون بیشتر از 80 فیصد از برنامه های رادیو و تلویزیون های دولتی و خصوصی افغانستان را آهنگ موسیقی و شعر و فلم و سریال تشکیل می دهد. تا قبل از کنفرانس بن به سال 1380 خورشیدی، یک تلویزیون و یک رادیوی دولتی بیشتر وجود نداشت که آن هم در شبانه روز بیشتر از چند ساعت برنامه نداشت و گاه به تعطیلی کشیده می شد. در حال حاضر با اینکه حدود بیست تلویزیون خصوصی در افغانستان فعالیت دارند و در شبانه روز به صورت تمام وقت و یا با محدودیت زمانی برنامه پخش می کنند و نشرات دارند اما دغدغه اصلی اکثر آها فرهنگ افغانی نیست بلکه بیشتر مروج فرهنگ بیگانه در کشور هستند. سینما هم وضعیتی بهتر از رادیو و تلویزیون نداشته است.

در واقع می توان گفت تا قبل از کنفرانس بن در سال 1380 خورشیدی، فرهنگ و هنر و ادب در انحصار دولت و یا ارگانهای وابسته به دولت قرار داشت. و در فرایند بن، با اینکه این وضعیت تغییر کرد و رسانه های همگانی خصوصی دیداری و شنیداری و نوشتاری نیز وارد این عرصه شدند اما فرهنگ افغانی همانند گذشته در حاشیه ماند و این بار منافع اقتصادی رسانه های همگانی جدید که در اختیار افراد و گروههای به ظاهر مستقل از دولت قرار دارد بازهم نسبت به فرهنگ افغانی بی تفاوت بوده و تنها به سودآوری می اندیشند. گاهی که در طول سالهای گذشته به فرهنگ و هنر و ادب و علم صورت گرفته کلیشه ای، غیر علمی، غیر مسوولانه و ناکافی بوده است. آنچه در سالهای گذشته در مورد فرهنگ به شکل گسترده ای آن صورت گرفته است خود، فرهنگ ستیزانه بوده است تا خدمت به فرهنگ.

در حالیکه به گفته Hayateno Independent daily News No:84 «پیشرفت بشریت از راه های پرپیچ و خم می گذرد. انتقال از عصر درخشان تمدنی یونانی، که دوره نهایی آن در آتن تمرکز داشت، به عصر تمدن یونانی وار، که اسکندریه پایتخت فکری آن بود، به مسیر و جهت نوینی از نبوغ سازنده مرتبط می شد. در این دوران بود که علوم مخصوص پایه گذاری شد، اصول آنها به تعریف درآمد، روشهای مربوط تعیین گردید، و استنتاجهای مناسب و لازم به عمل آمد، عنصر فراگیری از ثبات برخوردار شد. این عنصر با روش شناختی ها مجهز و سپس به دست استادان نوع جدید مدارس عالی سپرده شد. پزشکان، ریاضی دانان، منجمین، زبان دانان و متخصصین الهیات بیش از ششصد سال بر مدارس اسکندریه حکومت راندند و به انتشار کتب درسی، مقالات، مباحثات و تعاریف جزمی پرداختند. ادبیات جای خود را به دستور زبان داد تامل نظری نیز با حاشیه نویسی بر متون جایگزین گردید.»

اما ادبیات ما متاسفانه بسیار محدود و تنها در زمینه شعر و یا ادبیات منظوم باقی ماند. حتا نقد و بررسی شعر به صورت علمی و کارشناسانه صورت نگرفت چه رسد به ادبیات منثور یا ادبیات داستانی، داستان کوتاه، رمان و حتا افسانه و نقد و بررسی آنها. مکاتب ادبی که در غرب تجربه شد حاصل سعی و تلاش جمعی نویسندگان و هنرمندان رشته های مختلف هنری، ادبی و علمی بوده است که در طول سده های اخیر صورت گرفته است که متاسفانه ما در این زمینه نیز مقلدان ناموفقی بوده ایم. در حالیکه هر کشوری را از ادبیات آن می شناسند و در مورد آن و مردمان آن قضاوت می کنند. این امر اما در مورد افغانستان، زبان عملی نشده است و در این زمینه هم همانند بسیاری از عرصه های دیگر، وضعیت، چندان مناسب برای خودمان و قابل عرضه برای جهان نبوده است.

درباره وبلاگ

باسلام !
به وبلاگ خودتون خوش امدید
امیدوارم که لحظات خوشی را در این وبلاگ سپری کنید
و با نظرات خود معایب و محاسن را به ما اطلاع دهید تا
وبلاگ خوبی را به شما ارائه دهیم
mehdi0093@yahoo.com با تشکر
مدیر وبلاگ : محمد مهدی

چت روم

كد چت روم

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • این وبلاگ چطور بود؟

نویسندگان

افغانستان
www.parastoye_afghan@yahoo.com

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic